از دیرباز روش های متفاوتی برای پختن غذا بکار گرفته شد و وسیله های مختلفی در این امر دخیل بوده اند. تا چند دهه پیش که به چراغ های نفتی و والورها ختم شده بود. با فراگیر شدن گاز شهری، چراغ های نفتی در آشپزخانه های منازل جایشان را به اجاق های گازی دادند. مدت هاست که این اجاق گازها برای پخت و پز استفاده می شوند و تقریبا رضایت همه را در پی داشته اند. اجاق هایی که در سال های نه چندان دور تا به امروز استفاده می شوند با کپسول گازمایع یا گاز شهری کار می کنند یا اجاق هایی که با عنوان هیتر از آن ها یاد می شود و دارای یک المنت برقی هستند. اما اخیرا با ورود اجاق هایی تحت عنوان اینداکشن،اجاق القایی یا اجاق مغناطیسی  به بازار، به عقیده ی بعضی انقلابی در تکنولوژی پخت و پز در سی سال گذشته رخ داده است.

هدف از تولید اجاق القایی کاهش مصرف انرژی است، اجاق های اینداکشن رقیبی برای هیترهای المنتی هستند.

ساختار کلی اجاق القایی

اجاق القایی

در این اجاق ها گرم شدن ظرف و در نتیجه مواد غذایی به وسیله ی القای مغناطیسی اتفاق می افتد. به این معنا که المنت گرمایی وجود ندارد و به جای آن اجاق ازالقای مغناطیسی استفاده می کند و به گونه ای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مغناطیسی رخ می دهد. صفحه ای سرامیکی یا شیشه ای روی اجاق قرار دارد که زیر آن سیم پیچ های مسی تعبیه شده که جریان الکتریکی متناوب از آن عبور می کند، این جریان با فرکانس بالا منجر به تولید حرارت می شود. اجاق های القایی توان حرارتی بالایی دارند.

اجاق القایی

از آنجایی که انرژی به صورت مستقیم به ظرف و سپس به غذا می رسد به همین دلیل صفحه ی سرامیکی یا شیشه ای داغ نمی شود.

IinductionOven_text2

بهترین ظرف پخت پز به وسیله ی اجاق القایی جنسی از ظرف است که توسط آهنربا جذب می شود مانند استیل بگیر، چدن (آهن) و…

برای استفاده از سایر جنس های ظرف باید صفحه ای از استیل یا چدن زیر آن قرار داد تا ناقل حرارت باشد.

در کنار قیمت بالای اجاق گاز القایی شاید مهمترین مزیتی که توجه را جلب می کند اتلاف بسیار کم انرژی و برخورداری از ایمنی بسیار خوب آن هاست. به علت نداشتن شبکه روی اجاق، تمیز کردن آسان این اجاق ها هم برای بسیاری از خانم های خانه دار مزیت به شمار می رود.