انتخاب یک سرویس قابلمه خوب نه تنها برای خانم خانه که برای تمامی اعضای یک خانواده موضوعی مهم است، معیارهای مهمی برای انتخاب ظروف آشپزخانه وجود دارد، پیش ازاین، مقاله و نقدهایی در قابلمه دات کام ارائه کردیم که برای خرید و در اختیار داشتن یک سرویس قابلمه ی مناسب می توانند راهنمای خوبی برایتان باشند.

در همین راستا، در این نقد میخواهیم نگاه دقیق تری داشته باشیم به سرویس قابلمه گرانیتی راشن باخ که شاید جزء گزینه های انتخابی شما باشد.

در نگاه اول موضوعی مهم که در مورد سرویس گرانیتی راشن باخ توجه را جلب می کند تعداد پارچه های این سرویس و دارا بودن سایزهای متعدد آن است که باعث می شود ما سرویسی کامل در اختیار داشته باشیم و فقدان هیچ سایز ظرفی را برای آشپزی احساس نکنیم.

سرویس گرانیتی راشن باخ شامل اقلام زیر است:
قابلمه سایز ۳۲،۲۸،۲۴،۲۰،۱۶
تابه دودسته سایز ۲۸
تابه دوطرفه رژیمی سایز ۳۲
تابه مرغ خوری سایز ۳۶

همانطور که می بینید تنوع سایز قابلمه ها و تابه هایی که مورد نیاز هر آشپزخانه ای است سرویسی کامل را تشکیل داده اند.علاوه بر این ها داخل پکیج سرویس، سِت کفگیر و ملاقه با دسته های نسوز و مناسب ظروف گرانیتی و تفلون هم وجود دارد. همچنین یک جفت دستگیره سیلیکونی هم داخل سرویس قرار داده شده است.

بدنه ی تمامی ظروف سرویس گرانیتی راشن باخ از جنس آلومینیوم آلیاژی است که به نام چدن رواج پیدا کرده است، شاید گمان کنیم که سرویسی با این تعداد پارچه وزن زیادی خواهد داشت، اما نکته قابل توجه در مورد راشن باخ بدنه ی مقاوم و در عین حال سبک آن است. اما به دلیل جنس بدنه دستگیره های قابلمه ها به آن متصل بوده و داغ می شوند، راشن باخ سعی کرده این ایراد را با دستگیره سیلیکونی موجود در سرویس کمرنگ تر کند ولی با این اوصاف نمی توان کامل از آن چشم پوشی کرد.

همچنین دسته ی تابه ها محکم و ارگونومیک است. کف قابلمه ها ضخیم می باشد که برای داشتن تهدیگی خوب بسیار مناسب است.

پوشش داخلی این ظروف، گرانیتی است که در مقاله ای به تفصیل راجع به این پوشش صحبت کردیم، پوشش از نوعی است که نچسبی بسیار خوبی دارد و نوید عمر طولانی ظروف را در صورت استفاده ی درست می دهد. دلیل اینکه می گوییم استفاده ی درست، این است که: گرانیت پوششی حساس تر نسبت به سرامیک است و مراقبت های بیشتری می طلبد. سرویس گرانیتی راشن باخ هم از این قاعده مستثنی نیست!

اگر بخواهیم در مورد رنگ بیرون ظروف صحبت کنیم باید بگوییم که می تواند خیالتان راحت باشد که رنگ بیرون آن ها بسیار مقاوم است و با حرارت و سر رفتن غذا آسیبی به آن وارد نمیشود، اما ناگفته نماند که ما تنها یک رنگ برای انتخاب این سرویس در اختیار داریم، رنگ سرویس قابلمه برای سِت کردن با وسایل آشپرخانه برای بسیاری مهم است که متاسفانه تولیدکننده به این موضوع اهمیتی نداده و تنها به کیفیت ساخت آن بسنده کرده و خریدار را برای انتخاب محدود کرده.

درب قابلمه  های سرویس گرانیتی راشن باخ شیشه ای بوده و اطراف آن با نوار محکم سیلیکونی پوشیده شده که در صورت افتادن درب از وارد شدن ضربه تا حد زیادی جلوگیری می کند، شاید دلمان بخواهد این نوار را جدا کنیم تا شستشوی آن با دقت تر انجام شود؛ اما این نوار جداشدنی نیست، ولی جای نگرانی نیست. چراکه به دلیل فیکس شدن اصولی آن موادغذایی به زیر سیلیکون راه پیدا نمی کند و  مشکلی بابت تمیز شدن درب وجود ندارد. این قسمت از سیلیکونِ اطراف درب شیشه ای، تورفتگی دارد که تولید کننده برای خروج بخار قرار داده است.

نکته ی حائز اهمیت در مورد قابلمه های این سرویس لبه های قابلمه است که پوشش ندارند و آلومینیوم آن قابل رویت است، شاید تصور کنیم اگرهم این قسمت نیز پوشش داشت با وجود سیلیکون اطراف درب موجب ساییده شدن پوشش نمی شد، اما نکته ی مهم استفاده از قاشق، کفگیر و ملاقه هایی است که طبق عادت هنگام آشپزی به لبه ی ظرف میزنیم و موجب از بین رفتن پوشش می شود و قاعدتا عمر ظرف را کوتاه می کند. به همین دلیل نداشتن پوشش در لبه ی قابلمه ها نکته ای مثبت برای سرویس تلقی می شود که شاید از دید خیلی ها پنهان باشد.

تابه رژیمی که این روزها طرفدار بسیاری دارد نیز در سرویس گرانیتی راشن باخ موجود است، علی رغم تابه رژیمی های موجود در بازار که اغلب سنگین هستند این تابه این مشکل را ندارد و برگرداندن تابه کاری بسیار راحت بوده و از کیفیت و دوام خوبی برخوردار است. اما همچنان ضعفی میان این تابه و تمامی تابه های رژیمی مشترک است و راشن باخ هم نتوانسته آن را پوشش دهد، تابه رژیمی راشن باخ نیز به هنگام برگرداندن، آب و روغن داخلش را پس می دهد و گاز و شعله ی آن را کمی بیشتر از حد نرمال کثیف می کند، اما اگر خوردن غذایی سالم و طبخ رژیمی آن برایمان الویت است این تابه گزینه ی بسیار خوبی برای استفاده است.

شاید اگرمتوجه شویم قیمت سرویس گرانیتی راشن باخ چقدر است گمان کنید گران است، اما فراموش نکنیم که این هزینه را بابت سرویس ۲۴ پارچه و با کیفیت عالی پرداخت می کنیم که سال های سال می تواند مهمان آشپزخانه ی ما باشد.