این روزها هر کالایی که در بازار عبارت رژیمی و ضدچاقی را یدک بکشد، ناخودآگاه طرفداران زیادی پیدا می‌کند و با استقبال خریداران روبه‌رو می‌شود. همه ی ما، ماهی‌ تابه‌های دوطرفه ای را دیده‌ایم که برای پخت وپز در آنها نیازی به استفاده از روغن نیست و به این ترتیب کالری زیادی از غذای روزانه حذف خواهد شد، به طوری که از آنها به عنوان تابه رژیمی یاد می‌شود که البته قیمت آنها هم بالاتر از انواع عادی است.
 تابه رژیمی تابان
به همین بهانه ما تصمیم گرفتیم یکی از برندهای تولید کننده این نوع تابه ها (به اصطلاح تابه رژیمی) را بررسی کرده و به مقایسه کیفیت و قیمت آن با انواع مشابه داخلی و خارجی بپردازیم. تابه رژیمی تابه رژیمی تابان همانند تابه های رژیمی همتای خود برای پخت وپز نیاز به روغن ندارد و یک سیستم بسته را تشکیل می‌دهد یعنی این که به صورت دوطرفه طراحی شده‌ که قفل مرکزی مغناطیسی مانع باز شدن در ظرف حین پخت می‌شود و از هر دو طرف می‌توانید ظرف را روی شعله قرار دهید.
 تابه رژیمی تابان
تابه رژیمی تابان دارای واشر سیلیکونی می باشد که به ادعای تابان از سیلیکون صنایع غذایی ساخته شده و بهداشتی است. گیره اتصال دو دسته قابلیت جدا شدن ساده را فراهم می کند که این موضوع مزیت هایی دارند از جمله اینکه می توانید جداگانه استفاده کنید هم هنگام شستن تابه وقتی جدا باشند راحت تر شسته می شوند وهم گیره وجود دارد که باعث می شود موقع طبخ جدا نشوند. در صورتی که در اکثر نمونه های مشابه این چنین نیستند یا یک «خار صنعتی» وجود دارد که جدا کردنش دشوار است. رنگ سیلیکونی بدنه ی آن باعث میشود تا ۲۵۰ درجه تغییر رنگ ندهد. (البته بهتر است شعله از کف فلزی تجاوز نکند و با بدنه برخورد نداشته باشد تا دیرتر تغییر رنگ دهد)
 تابه رژیمی تابان
پوشش داخل آن (گرانیتی) بادوام است و چند سال برایتان کار می کند. البته این نکات باعث عمر بیشتر پوشش بیش از ۵ سال هم میشود:
– عدم نگهداری از غذا داخل ظرف در یخچال (مخصوصا غذاهای ترش)
– استفاده از ابر یا اسکاچ نرم برای شستن ظرف
– حتی الامکان در ماشین ظرفشویی قرار ندهید (چون مواد دترجنت شوینده به پوشش آسیب میزنند) اگر هم از ماشین ظرفشویی استفاده کردید بعد از آن داخل ظرف را مجددا چرب کنید.
یکی دیگر از قابلیت های تابه رژیمی تابان این است که علاوه بر پختن و سرخ کردن غذاهای مورد علاقه‌تان آنها را کبابی کنید و مهمترین مزیتی که می توان برای تابه رژیمی تابان و عموم تابه های رژیمی بیان کرد عدم استفاده از روغن در طبخ غذاها است.
اما یکی از ویژگی‌های بسیار خوب و قابل توجه آنها این است که شما هنگام پخت و پز و سرخ کردن غذاها نیاز به برگرداندن غذا ندارید و کافی است هنگامی که یک طرف غذا سرخ شد، طرف دیگر ظرف را روی شعله اجاق گاز قرار دهید. این موضوع اهمیت زیادی دارد زیرا هم شکل ظاهری غذا حفظ می‌شود و هم اینکه پاشیدن روغن به اطراف و ریختن آن روی پوست‌تان را تجربه نخواهید کرد.
یکی از خصوصیات با اهمیت این تابه‌ها، نچسب‌بودن سطح داخلی و حتی بیرونی آنها است چرا که هم غذا به ظرف نمی‌چسبد وهم شستشوی آن آسان است.
اما گروهی از این تابه‌ها هم در بازار یافت می‌شوند که با وجود نچسب بودن لایه بیرونی و درونی ظرف دسته با کیفیت ندارند و اگر یادتان نباشد و دسته تابه با شعله گاز تماس پیدا کند دستگیره آب می‌شود و بوی خوشایندی هم ندارند.
با بیان تمام این مزیت هایی که در مورد تابه رژیمی تابان بیان شد کاملا هم بی‌عیب نیست. مثلا اگر به زمان پخت غذا و راهنمای استفاده از تابه توجهی نکنید و غذا بیش از زمان تعیین شده روی گاز بماند، به دلیل نداشتن آب و روغن اضافی، زودتر از ظروف دیگر باعث سوختن غذا می‌شوند و بنا به بسته بودن سیستم پخت و پز، بوی نامطبوع سوختگی در غذا باقی می‌ماند و نمی‌توان به راحتی آن را از بین برد.

البته این موضوع نمی‌تواند اتهامی جدی برای این نوع تابه‌ محسوب شود زیرا در مقایسه با سایر ظروف و وسایل پخت و پز مثل مایکروویو، سرخ‌کن و کباب‌پز بسیار خوب عمل می‌کند.

مثلا پخت غذاهای جامد در مایکروویو تا حد زیادی موجب خشک شدن آنها می‌شود اما غذاهایی که در تابه رژیمی که بدون نیاز به روغن تهیه می‌شوند، لذیذ و آب‌دار هستند و یا مثلا سرخ کردن مواد غذایی در سرخ‌کن نیاز به روغن زیادی دارد و حتی اگر در مرحله نهایی از صافی روغن استفاده کنید باز هم روغن و چربی زیاد در بافت غذا باقی می‌ماند، در حالی که شما هنگام استفاده از تابه رژیمی، هیچ روغن اضافی را در بافت غذا نمی‌بینید. کباب‌پزها نیز شکل و طعم واقعی غذا را از بین می‌برند اما غذاهای کباب‌ شده در تابه‌های دوطرفه بدون نیاز به روغن، طعم و شکل واقعی خود را حفظ می‌کنند.

تابه رژیمی تابان

موضوعی دیگر که شاید برای بسیاری از افراد مهم باشد و حتی معیاری باشد برای انتخاب افراد وزن ظروف است، ناگفته نماند که وزن تابه رژیمی تابان اندکی بالاست و شاید برای هر کسی این موضوع خوشایند نباشد، مخصوصا تابه ای که نیاز به بلند کردن و برگرداندن دارد.

 

اگر مهم‌ترین مزیت تابه‌های رژیمی را حذف یا به حداقل رساندن روغن در طبخ غذا بدانیم، بدون شک باید از صرفه‌جویی در وقت به‌عنوان دومین مزیت این تابه‌ها نسبت به سایر وسایل پخت و پز یاد کنیم شاید این مزیت را کم و بیش تابه رژیمی های دیگر هم داشته باشند ولی باید توجه داشت که این تابه رژیمی از ظروف کمتر شناخته شده و غیراستانداردی که با مارک هایی که جدیدا توسط دستفروش ها عرضه می شود و به وفور هم در بازار یافت می‌شوند که میتوانید با کمتر از ۶۰ هزار تومان تهیه شان کنید، قابل مقایسه نیست و بسیار ارجح تر است. همچنین نمونه های اروپایی این نوع تابه ها هم در مقایسه با تابان گران هستند و در حقیقت پول نام و برند شان را میگیرند، خلاصه میتوان گفت نسبت به هزینه ای که پرداخت میکنید کیفیت بسیار خوبی تحویل میگیرید.