تاریخچه ی عالی نسب

عالی نسب، جزء پیشگامان در تولید لوازم خانگی به ویژه فعال در تولید لوازم مورد نیاز برای چای و دمنوش است که در سال ۱۳۲۹ توسط مرحوم عالی نسب پا به این عرصه گذاشت. با ورود محصولات خارجی به بازار، همچنان رقابت با آن ها را ادامه داده و در این صنعت حرف هایی برای گفتن دارد. سماورهای برقی، گازسوز، ذغالی و نفتی از تولیدات موفق این برند بوده.

سماورهای عالی نسب

در مورد سماورها ی تولیدی عالی نسب می توان به مواردی اشاره کرد که برای هر مصرف کننده ای نکته ای مهم و قابل توجه است.

با اتفاقات شایعی که در اخبار می شنویم و گاهی در اطراف می بینیم، شاید ایمن بودن یک وسیله مانند سماوربرای خیلی ها مهم باشد. عالی نسب این موضوع را با بکاربردن شیرهای ترموکوپلی پوشش داده. همچنین استفاده از ترموسوئیچ در سماورهای تولیدی این شرکت باعث شده در هنگام بی آبی، سماور خاموش و به ایمنی آن افزوده شود و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی هم داشته باشد. حتی در برخی از سماورهای این شرکت ترموستات هیدرولیک دار تعبیه شده که ایمن تر از ترموستات های بی متال هستند.

پوشش های بکار برده در بدنه ی سماورهای این شرکت از جنس برج با آبکاری کروم است که از سلامت و بهداشت مناسبی برخوردارند و ضخامت استیل های مورد استفاده ی این برند ۰.۶ و ۰.۸ میلی متر است. عالی نسب برنج خود را از مس باهنر کرمان تامین می کند.

سماورهای ذغالی عالی نسب با روکش ورقه ی برنج و طراحی با چوب در دسته های آن ظاهری قدیمی و سنتی به آن بخشیده که خریدار را به خوبی جلب می کند.

کتری و قوری های عالی نسب

شاید بتوان گفت که کتری و قوری های تولیدی عالی نسب در رقابت سخت تری در بازار قرار دارند. با ذکر دو دلیل می توان این موضوع را بیشتر روشن کرد. اول اینکه کتری و قوری امروزه نسبت به سماور طالب بیشتری دارد، شاید اگر ۲۰ سال پیش بود این حرف در مورد سماور زده می شد. اما امروزه کتری و قوری تا حد زیادی جایگزین سماورهای قدیمی شده اند. حال اینکه چای ساز و کتری های برقی هم به گونه ای دارند جایگزین کتری گازی می شوند که موضوعی مهم است و انتظار می رود مورد توجه عالی نسب قرار گیرد.

دلیل دوم این است که کتری و قوری عالی نسب رقبای خارجی بیشتری نسبت به سماورها دارد.

دو دلیل فوق باعث می شود که کمی سختگیرانه تر به کتری و قوری های این شرکت نگاه کنیم.

یکی از نقاط قوت کتری های این شرکت کف سه لایه ی آن هاست که باعث شده در این زمینه از تکنولوژی روز دنیا عقب نمانَد. کف سه لایه ی کتری های استیل انتقال حرارت را بهبود می بخشد و مانع ایجاد رسوب کف کتری می شود.

دستگیره های باکالیتی کتری های عالی نسب را هم می توان به وجوه مثبت آن افزود. باکالیت پلیمری مقاوم در برابر حرارت است.

AliNasab_Text1

اغلب کتری ها با قرار گرفتن قوری روی آن و به جوش آمدن آب داخل کتری، به علت نبود امکان تخلیه ی بخار، شروع به لرزاندن قوری و پاشیدن آب به اطرف می کنند، ابتدا عالی نسب با استفاه ار سوپاپ این مشکل را حل کرد اما با این کار جایی برای قرار دادن دستگیره برای درب کتری نبود و و با داغ شدن کتری مشکل برداشتن درب وجود داشت، اکنون با تعبیه ی دو سوراخ در بالای کتری این مشکل را حل کرده، اما این موضوع در تمام کتری ها رعایت نشده.

از جایی که شیر کتری ها تعبیه شده تا کف کتری فهت تا هشت سانتی متر فاصله است، با این فاصله هیچ وقت کتری خالی از آب نمی شود در نتیجه دچار سوختگی یا سوراخی نیز نخواهد شد. علاوه بر این رسوبات ته نشین شده در کف کتری نیز استفاده نمی شوند.

ضمانت یکساله ی محصولات عالی نسب هم موضوعی است که اعتماد مشتری را جلب می کند.

ایرادهای وارد بر محصولات عالی نسب

با وجود تمام این نکات مثبت، چند موضوع بسیار مهم را نمی توان نادیده گرفت.

کتری عالی نسب

 نکته ی مهم در مورد کتری و قوری های عالی نسب شکل و ظاهر آن ها می باشد. برندی که ارائه ی خدمات پس از فروش و گارانتی را در دستور کار خود داده است. قطعا این کار مستلزم داشتن نشان استاندارد است. عالی نسب هم از این قاعده مستثنی نیست. اما درج این نشان روی برخی از کتری و سماورهای عالی نسب به هیچ عنوان برای خریدار خوشایند نیست و ظاهری نه چندان مناسب به آن ها بخشیده.

قوری هایی با طرح های قدیمی که روی کتری ها قرار گرفته اند هم چندان چنگی به دل نمی زنند. نمی توان منکر این موضوع شد که همان قدر که اصول ساخت یک کالا برای خریدار مهم است ظاهر آن هم برایش مهم است. ضمن اینکه فیکس نشدن برخی از قوری ها روی کتری به دلیل نداشن کف مسطح و یکنواخت آن ها هم نکته ای درخور توجه است. طی صحبت قابلمه دات کام با عالی نسب، عالی نسب دلیل این امر را تولید نکردن قوری ها توسط آن ها دانست. اینکه عالی نسب تولیدات چینی ندارد و مجبور است با شرکتی که تولید کننده ی قوری های چینی است قرار داد داشته باشد و هر قوری که مناسب هر کتری باشد را استفاده کند و مسلما این تناسب به لحاظ سایز و فیکس شدن صد در صد نخواهد بود و به تبع عالی نسب دخالتی در زیبایی ظاهر قوری ها هم ندارد.

AliNasab_Text2

دقت کم در ساخت شیرآلات سماورهای عالی نسب هم نکته ای حائز اهمیت است. وجود پیلیسه های ریخته گری در آن ها اصلا خوشایند نیست. طی صحبت ها این از نگاه ما یک ایراد بود، اما خود عالی نسب از این موضوع به عنوان یک حُسن یاد می کند و می گوید اعتماد مشتری جلب می شود و مطمئن می شود که واقعا بابت برنج هزینه کرده است.

همان طور که در مطالب فوق اشاره کردیم بیشترایرادهای وارده بر محصولات عالی نسب، ایرادات ظاهری است. این موضوع برای مشتری که قصد خرید دارد بسیار مهم است. و حتی شاید باعث شود که انتخاب مشتری عالی نسب نباشد و به برندهایی چون کرکماز و فالز که در ظاهر حرف های بیشتری برای گفتن دارند رجوع کند. انتظار می رود این موضوع به خوبی توسط طراحان عالی نسب پوشش داده شود.

از صحبت های ما با عالی نسب پیداست که فعلا ساخت کتری های برقی و چای ساز را در دستور کارخود که تولیداتش در حوزه لوازم خانگی به ویژه لوازم مورد نیاز برای چای و دمنوش است قرار ندارد. به نظر می رسد برای عقب نماندن از نیاز روز مردم و تکنولوژی، رقبا باید به این موضوع توجه کند، که تا به امروز به آن جامه ی عمل نپوشانده.