قابلمه و ظروفی که برای پخت و پز از آن ها استفاده می کنیم بسیار حائز اهمیت هستند. در این مقاله به موضوعی پرداختیم که می خواهیم با دقت بخوانید و به خانم های خانه دار هم اطلاع دهید.

عرضه ی قابلمه های کاملا غیر بهداشتی توسط دستفروشان

اخیرا در خروجی مترو، بازار و برخی نقاط خیابان دیده می شود ظروفی به نام قابلمه تفلون، سرامیک و گرانیت ِ ارزان فروخته می شود . دلیل این ارزانی توسط فروشنده ها تک سایز ماندن و غیر معروف بودن برند آن ها گفته می شود، هرگز باور نکنید!

پوشش این قابلمه های ارزان قیمت چیست؟

و اما بشنوید حقیقت چیست :
مواد اولیه پوشش های تفلون، سرامیک و گرانیت که برای قابلمه ها بکار برده می شود توسط تولید کنندگان معتبری چون دوپونت در چند کشور دنیا تولید می شوند که همگی استانداردهای بین المللی و سیستم کنترل کیفی منضبطی دارند. تولید کنندگان معروف و دارای مجوزهای معتبر و دارای استاندارد و دارای مجوز بهداشت از این مواد استفاده می کنند؛ چون باید پاسخگو باشند. اما ظروفی که ابتدا از آن ها نام بردیم، بدون اعتبار و غیراستاندارد تولید می شوند و شخص یا شرکت مشخصی هم بابت عوارضی که در پی خواهند داشت پاسخگو نخواهد بود.

غالبا این ظروف ارزان در کارگاه های غیر مجاز در داخل ایران یا در کشورهای چین و هند و پاکستان و … که در آنجا هم غیر مجاز هستند به صورت کاملا غیر استاندارد و غیر بهداشتی تولید می گردند.

بد نیست بدانید قیمت مواد اولیه مرغوب پوشش های تفلون برای قابلمه از کیلویی ۵۰ هزار تومان تا کیلویی ۵۰۰ هزار تومان و حتی بیشتر( بسته به کیفیت مواد ) متغیراست. در تولید یک قابلمه تفلون سایز متوسط مثل سایز ۲۴ که از ارزانترین مواد ساخته شده باشد اقلا ۵ هزار تومان ماده اولیه تفلون مصرف می شود، علاوه بر آن هزینه آلومینیوم و دستگیره و رنگ بیرون ظرف را هم اضافه کنید. بدون احتساب سود تولید کننده و فروشنده قیمت ظرف حداقل ۳۰ هزار تومان می شود، حال اگر سود تولید کننده و عمده فروش و خرده فروش و مالیات و … را اضافه کنیم چیزی کمتر از ۵۰ هزار تومان برای فروش یک ظرف باور نکردنی است. پس چگونه یک دستفروش قابلمه تفلون سایز ۲۴ را به قیمت ۲۰ هزار تومان می فروشد؟!

قابلمه تفلون ارزان

 ظروف و قابلمه های ارزانی که توسط دستفروشان عرضه می شوند؛ دستگیره شان از مواد ارزان و بازیافتی، بدنه شان از آلومینیوم ناخالص و از همه وحشتناک تر پوشش آن ها از رنگ های معمولی غیر بهداشتی و غیر خوراکی با خاصیت نچسبی و مقاوم به حرارت است. رنگ های سیلیکونی مقاوم اند و نچسب اما به هیچ عنوان مناسب آن نیستند که غذایتان را روی آن بپزید!

ظرفی که ۲۰ هزار تومان از یک دستفروش به نام ظرف سرامیک می خرید و تصور می کنید جنس ارزان خریده اید … پوشش سرامیک ندارد و فقط داخل آن رنگ شده است !!! انواع «رنگ های روغنی» یا «رنگ های پلی استر» یا «رنگ های سیلیکونی غیر خوراکی نچسب» که غیر خوراکی اند و ارزان! اما از نوع با دوام هستند و تا مدتی نچسب می مانند. تشخیص آن هم با چشم معمولی و بدون آزمایش ممکن نیست.

کالای گران، الزاما مرغوب نیست. ولی کالای خیلی ارزان، حتما نامرغوب است .

پس تنها ظروف استاندارد و مجاز بخرید و به برندهای معتبر اعتماد کنید. این که یک ظرف ارزان ولی ناسالم بخرید صرفه جویی نیست، بلکه اشتباهی است جبران ناپذیر!

حال که می دانید داخل این ظروف ارزان و نامعتبر، یک رنگ معمولی و غیر خوراکی ولی با دوام است … خودتان تصور کنید چگونه این مواد شیمیایی در حال پختن غذا در دمای بالا وارد غذای شما می شوند، و به مرور وارد بدنتان می شوند. مطمئن باشید ضرر این مواد بسیار بیشتر از ضرر روغن و سرخ کردنی و نمک و شکر و نوشابه است که همه ما می دانیم باید مصرفشان را کم کنیم.

کالای گران، الزاما مرغوب نیست. ولی کالای خیلی ارزان، حتما نامرغوب است .