قابلمه روحی یا قابلمه رویی!

قابلمه روحی چیزی است که بارها و بارها از زبان پدر و مادرهای مخصوصا قدیمی ها شنیده ایم. واژه ای است که هیچ گاه خاصیت نچسبی راضی کننده ای نداشته. آن زمان که خیلی از ما درس شیمی خواندیم و با فلزی به نام "روی" آشنا شدیم با ذهنمان به این رفت که قضیه ی قابلمه روحی گفتنِ قدیمی ها چیست؟!

اما موضوع، فلز روی هم نبود. و این ها تنها الفاظی رایج اما اشتباه است که هنوز هم در بازار و صنعت ظروف پخت و پز به گوش می رسد. فلزی که امروزه تقریبا درآشپزخانه ی همه ی ما وجود دارد و موضوع این مقاله ی ماست از جنس بدنه ی آلومینیوم خالص است بدون هیچ پوشش داخلی.

 

معایب و مزایای قابلمه روحی (قابلمه روحی، قابلمه آلومینیومی)

آلومینیوم جزو فلزهایی است که به فراوانی در طبیعت وجود دارد. به گفته ی "دکتر مسعود کیمیاگر" متخصص تغذیه، فلز آلومینیوم به خودی خود ضرر ندارد مگر دستخوش تغییرات شود.به این صورت که وقتی در قابلمه ی آلومینیومی پخت و پز می کنید، طی سایش و حرارت یون های آزاد شده  وارد غذا می شوند و احتمال بروز بیماری کبدی را به مراتب بالاتر می برند. به گفته ی وی هنوز دلایلی علمی برای تایید فرضیه هایی چون بروز بیماری آلزایمر در راستای استفاده از قابلمه آلومینیومی ارائه نشده است.

 

وقتی در قابلمه ی آلومینیومی پخت و پز می کنید، طی سایش و حرارت یون های آزاد شده  وارد غذا می شوند و احتمال بروز بیماری کبدی را به مراتب بالاتر می برند.

 

نکته ای مهم که راجع به آلومینیوم وجود دارد خوردگی این فلز است. مهمترین عامل برای آزاد شدن یون های مضر در آلومینیوم خوردگی آن است. آلومینوم فلزی است که به راحتی توسط سایش و حرارت دچار خوردگی و در نتیجه آزادسازی یون می شود. به همین دلیل برای اینکه آلومینیومی سالم برای استفاده و آشپزی داشته باشیم آنادایز کردن راهکاری مفید است. قطعا مواد غذایی مانند آبلیمو و سرکه نیز به خوردگی قابلمه آلومینیومی بسیار کمک می کنند.
با تمام این صحبت ها توصیه می شود که استفاده از ظروف آلومینیومی را به حداقل برسانید و اگر دوستدار استفاده از این ظروف هستید آلومینیوم آنادایز شده را جایگزین کنید.

۲۸%
میزان نچسبی

۳۰%
بهداشت و سلامتی
۷۷%
مقاومت برابر حرارت