پیرکس معروف شده میان عام مقوله ای جدا از ظروف شیشه ای معمول است. تا همین چند سال پیش ظرف شیشه ای تنها برای خورد و خوراک به کار برده می شد، همان مواقع که لیوان های شیشه ای و دیس و بشقاب های شیشه ای مهمان سفره ها بودند. اما چند سالی است، به خصوص با ورود مایکروفر و اجاق گازهای فر ظروف شیشه ای (پیرکس) برای پخت و پز هم استفاده می شوند.

ظروف دسته ی اولی که به آن ها اشاره کردیم، یعنی ظروفی که جنبه ی پخت و پز ندارند، ایجاد شده از مواد معدنی مانند سدیم کربنات است که وقتی با هم مخلوط می شوند و تحت حرارت بالا قرار می گیرند خمیر می شوند، سپس خمیر ایجاد شده را در کارگاه به شکل قالب های مختلف ظرف مورد نظر درآورده و در کوره گذاشته تا به صورت ظروفی که ما در دست داریم در اختیارمان قرار بگیرند.

اما برای اینکه بتوان یک ظرف شیشه ای را به عنوان ظرف پخت و پزِ معروف به پیرکس، مورد استفاده قرار داد باید ویژگی مهمی داشته باشد، که بتوانند در برابر حرارت و شوک حرارتی مقاوم باشد، فرآیند تولید این ظروف تحت عنوان پیرکس، مانند ظرف های شیشه ای است که در فوق توضیح دادیم، فقط طی فرآیند مقاومت شیشه نسبت به دما را بالا می برند. اما قطعا با گذراندن تمام این مراحل، ظروف نمی توانند مقاومتی چون ظروفی از جنس آلومینیوم، مس، استیل و… در برابر حرارت داشته باشند.

پیرکس هم مانند استیل و سرامیک جزو سالم ترین ظرف هاست!

شیشه محلول بسیار سختی است و بسیار دیر واکنش می دهد و وارد غذا نمی شود. به همین دلیل است که ظرفی بسیار سالم است

ناگفته نماند که پیرکس یک برند معروف فرانسوی بود که نخستین بار ظروف شیشه ای مقاوم برابر حرارت را به بازار عرضه کرد و از همان زمان این برند به عنوان نامی برای این دسته از ظروف شیشه ای بر سر زبان ها افتاد.

۳۸%
میزان نچسبی

۸۳%
بهداشت و سلامتی
۳۵%
مقاومت برابر حرارت

۴۵%
مقاومت برابر سایش