یکی از وسایلی که در هر اشپزخانه ای وجود دارد قابلمه است، و بیشتر ما به یک نوع تابه یا قابلمه بسنده نمیکنیم چرا که میدانیم هر نوعی از قابلمه برای طبخ تمامی غذاها مناسب نیست و هر غذایی ظرفی مناسب بنا به مواد غذایی تشکیل دهنده ی آن و طرز پخت لازم دارد.اما موضوع مهم و قابل توجه این است که آیا میدانیم که دقیقا هر غذایی در چه نوع ظرفی پخته شود؟

اگر تا بحال در پخت یک سری از غذاها دچار مشکل می شدید و یا فکر میکنید که انتخاب درستی برای طبخ یک سری غذاها ندارید این مقاله میتواند برای شما مفید و موثر واقع گردد.

 

پختن آش، آبگوشت و خوراک

از آنجایی که غذاهایی از این دست دارای آب زیادی میباشند لذا خیلی معیار نچسب بودن ظرف برای طبخشان مطرح نیست، این بدان معنا نیست که ظروفی که نچسبی خوبی دارند مانند تفلون برای طبخ این نوع غذاها مناسب نیستند؛ اما قابلمه هایی با پوشش سرامیک یا ظروف استیل، بیش از بقیه توصیه میشوند و علی رغم باور غلطی که عامه ی مردم دارند ظروف آلومینیومی که به روحی معروفند و قابلمه های مسی به هیچ عنوان برای طبخ هیچ گونه غذایی مناسب نیستند، حتی غذاهایی با آب زیاد همچون آش!

 

سرخ کردنی ها

مسلما وقتی میخواهید یه ماده ی غذایی را سرخ کنید اولین چیزی که برایتان مهم است نچسبیدن غذا به کف ظرف و حفظ شدن شکل ظاهری آن است.

در مورد این موضوع اولبن انتخابتان باید تفلون و یا گرانیت باشد. اگر جزء افرادی باشید طرفدار برشته شدن غذا باشید، سرخ کردن غذاهایی چون شامی، انواع کوکوها و سیب زمینی در ظروفی با پوشش تفلون و گرانیت بسیار لذت بخش خواهد بود، ضمن اینکه غذایی بسیار خوش طعم و ترد خواهید داشت.

 

انواع خورش، بخارپز و آب پز بدون روغن

خورش ها هم آب زیاد دارند، شاید به اندازه ی آش و آبگوشت نباشند اما همچنان نسبت به خیلی از غذاها پُر آب تر هستند. این موضوع مسلما باعث می شود همچنان نچسب بودن برایمان معیار نباشد، به همین خاطر است که ظروف استیل و سرامیک برایمان در الویت باشد.همچنان هیچ توصیه ای برای طبخ غذا در ظروف مسی و روحی نمیکنیم. فراموش نکنیم استفاده از ظروف تفلون و گرانیت هم بلا مانع است. البته مراقبت در بالا رفتن دمای ظرف برای استفاده ی بهداشتی از تفلون مهم است، پس مراقب باشید ظرف بدون روغن روی گاز نباشد.

 

ماکارونی، برنج و انواع پلو

غذاهایی همچون ماکارونی، برنج و انواع پلو که نیاز به دم اندختن (یا دم کردن) دارند برای ما ایرانی ها بسیارحائز اهمیت هستند. اینکه غذاهای مذکور چگونه و در چه نوع قابلمه ای پخته شوند باعث میشود تا غذایی لذت بخش تر بر سرمیز و سفره های غذا داشته باشیم.

برای خیلی از ما بیشتر از خود برنج، ماکارونی یا پلو تهدیگ آن لذیذتر است و قطعا دلمان میخواهد تهدیگی خوب و برشته بر سرسفره داشته باشیم، پس برای اینکه این غذا ها به خوبی طبخ شوند و در کنار آن تهدیگ خوبی هم از آب در بیاید باید بدانیم در چه نوع قابلمه ای عمل پخت را انجام دهیم.

مسلما از ویژگی های تهدیگ خوب نچسبیدن آن به ظرف است و برای نچسب بودن بهترین گزینه ای که در اختیار ماست قابلمه های تفلون و گرانیت و سپس قابلمه های سرامیک به شرط از دست ندادن خاصیت نچسبی آن است.

در این راستا قابلمه هایی که پیشنهاد نمیکنیم استیل وآلومینیوم (به اصطلاح روحی) است، روحی ها را بیشتر از اینکه نچسب نیستند به دلیل تهدید سلامتی رد میکنیم. قابلمه های استیل از بهداشت و سلامت بسیار خوبی برخوردارند اما پختن غذاهایی چون ماکارونی، برنج و انواع پلوها کمی قلق دارند.

روحی ها را بیشتر از اینکه نچسب نیستند به دلیل تهدید سلامتی رد میکنیم. قابلمه های استیل از بهداشت و سلامت بسیار خوبی برخوردارند اما پختن غذاهایی چون ماکارونی، برنج و انواع پلوها کمی قلق دارند.