قابلمه استیل معمولا اولین چیزی است که وقتی صحبت از استیل می شود ذهن ما به آن سوق داده می شود. اما این فلز چیست و چقدر راجع به آن می دانیم؟ این اطلاعات می تواند کمک کند تا در هنگام خرید قابلمه استیل بهترین انتخاب را داشته باشیم.

استیل های “بگیر” و “نگیر”، کمک به انتخاب در خرید قابلمه استیل

اگر بخواهیم به صورت ساده و قابل فهم، استیل را توضیح دهیم که در انتخاب ما موثر باشد ابتدای امر این فلز را به دو دسته بندی عام تقسیم می کنیم: “بگیر” و “نگیر”

در راستای این دسته بندی دو سری از استیل ها با عنوان سری ۳۰۰ و سری ۴۰۰ وجود دارد. سری ۳۰۰ در دسته ی استیل های “نگیر” و سری ۴۰۰ در دسته ی استیل های “بگیر” هستند.

اما این دو دسته ی “بگیر” و “نگیر” به چه مفهوم هستند و چرا در بازار به این دو عنوان معروفند؟ دسته ی بگیرها دسته ای از استیل ها هستند که جذب آهنربا می شوند و دسته ی “نگیر” ها جذب آهنربا نمی شوند.

اشتباهی رایج میان عامه ی مردم راجع به این موضوع یعنی جذب آهنربا توسط استیل وجود دارد که گمان می کنند عامل مهم در این موضوع درصد وجود آهن در استیل است که باور اشتباهی است. تنها عاملی که موجب جذب یا عدم جذب آهنربا می شود ساختار بلوری استیل است و درصد آهن در هر دو دسته یک مقدار است.

اشتباهی رایج میان عامه ی مردم راجع به جذب آهنربا توسط استیل وجود دارد که گمان می کنند عامل مهم در این موضوع درصد وجود آهن در استیل است که باور اشتباهی است. تنها عاملی که موجب جذب یا عدم جذب آهنربا می شود ساختار بلوری استیل است و درصد آهن در هر دو دسته یکسان است.

تفاوت استیل “بگیر” و “نگیر”

عمده تفاوت میان دو دسته نام برده از استیل ها مقاوم بودن آن ها برابر حرارت است. دسته ی “بگیر” ها که سری ۴۰۰ را شامل می شوند پس از مدتی که در مقابل حرارت قرار می گیرند از میزان کُروم و کربن آن کم شده و حتی در برابر حرارت بالا تغییر رنگ داده و می پوسند. تغییر در ساختار بلوری آن ها ممکن است به زنگ زدگی استیل نیز منجر شود. در مقابل، دسته ی “نگیر” ها وجود دارد که سری ۳۰۰ استیل ها نیز در این دسته جای دارد که مقاومت خوبی در برابر حرارت دارد و در مجموع با دوام تر است. کد ۳۱۶ از سری ۳۰۰ مناسب ترین استیل برای استفاده در صنایع غذایی است.

در مجموع انتظار می رود که تولیدکنندگان از سری۳۰۰ برای تولید قابلمه استیل، کتری ها و سماورهای خود بیشتر بهره بگیرند اما به دلیل ارزان تر بودن ورق های استیل سری ۴۰۰ از این سری هم برای تولید استفاده می کنند.

با توجه به توضیحات فوق واضح است که هنگام خرید ظروف استیل به ویژه قابلمه استیل، به همراه داشتن یک آهنربا می تواند بهترین راهنما باشد برای انتخاب درست و مناسب شما و تشخیص اینکه از چه نوع استیلی در تولید آن استفاده شده است.

کف دو لایه و سه لایه در ظروف استیل به ویژه کتری استیل و قابلمه استیل

موضوع دیگری که در ساخت قابلمه استیل و کتری استیل وجود دارد این است که استیل به خودی خود و به مانند آلومینیوم و مس انتقال حرارت بسیار خوبی ندارد و هنگامی که قابلمه استیل روی شعله قرار می گیرد قسمتی از کف قابلمه استیل یا کتری استیل که در ارتباط مستقیم با شعله است داغ تر از بقیه نواحی کف خواهد بود. بنابر این از ورقه ای آلومینیومی برای یکنواخت پخش شدن حرارت درکف و جلوگیری از سوختن غذا و ظرف استفاده می شود. برندهایی مانند کرکماز از این عمل برای ساخت ظروف استیل خود استفاده می کند. قابلمه استیل کرکماز در ایران به میزان زیادی توجه خریداران ایرانی را به خود جلب کرده است.

قابلمه استیل۵۳%
میزان نچسبی

۸۸%
بهداشت و سلامت
۸۸%
مقاومت برابر حرارت
۸۳%
مقاومت برابر سایش